Münih Eğitim Ataşeliği

Türkiye başarı bursları başvuruları devam ediyor

Türkiye'de lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde öğrenim gören uluslararası öğrencilere Türkiye Bursu verilecektir. Başvurular 16-30 Kasım 2020 tarihleri arasında internet yoluyla alınmaktadır.
Türkiye başarı bursları başvuruları devam ediyor

Türkiye'de lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde öğrenim gören uluslararası öğrencilere Türkiye Bursu verilecektir. Başvurular 16-30 Kasım 2020 tarihleri arasında internet yoluyla alınmaktadır.

Türkiye'de eğitim alan ve halihazırda Türkiye'de bulunan, aşağıda belirtilen şartları taşıyan kısıtlı sayıda uluslararası öğrenciye Başarı Bursu verilecektir.

Başarı Bursuna başvurular, 16-30 Kasım 2020 tarihleri arasında internet yoluyla alınacaktır. Adaylar, Türkiye Bursları Başvuru Sistemi (https://tbbs.turkiyeburslari.gov.tr) üzerinden üyelik oluşturup "Kişisel Bilgiler, Eğitim Bilgileri, Sosyal Faaliyetler, ..." gibi bilgilerini doldurduktan sonra Başarı Burs Programı'na başvuru yapabileceklerdir. 

Başvuran adaylara, başvurularının alındığına dair teyit amaçlı bildirim yapılacaktır.

Başvuru bilgilerinin eksiksiz doldurulması ve zorunlu belgelerin taranarak uygun formatta (pdf, jpeg vb.) sisteme yüklenmesi gerekmektedir. Aksi durumda başvuru geçersiz sayılacaktır.

Başvuru esnasında sunulan bilgi ve belgelerde herhangi bir hata ya da yanlış tespit edilmesi durumunda başvuru geçersiz sayılacaktır. Burs verildikten sonra bunun tespit edilmesi halinde ise adaya ödenen burs miktarları ilgili mevzuat çerçevesinde adaydan geri tahsil edilecektir.

Başarı Bursları yalnızca bir eğitim yılı için aylık burs ödemesini kapsamakta ve bu ödeme yalnızca eğitimin devam ettiği aylarda (en fazla 9 ay) yapılmaktadır.

Başarı Burs Programı kapsamında kabul edilen adaylardan;

- Lisans öğrencilerine 450 TL,

- Yüksek lisans öğrencilerine 600 TL,

- Doktora öğrencilerine 900 TL aylık burs ödemesi yapılacaktır.

***Başarı Bursu için sınırlı kontenjan tahsis edildiğinden, kazanan adayların belirlenmesinde; ülke, üniversite, bölüm ve düzeylere göre dengeli bir dağılım yapılacaktır.***

2020 Başarı Bursu Başvuru Şartları

- Yabancı bir ülke vatandaşı olmak ve çifte vatandaşlıklarından biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olmamak, (Değişim öğrencileri başvuramazlar)

- Halihazırda Türkiye'de bulunmak,

- Türkiye'de lisans, yüksek lisans veya doktora düzeyinde en az bir akademik yıl (2 dönem) tamamlamış olmak (bilimsel hazırlık sınıfları dâhil) ve genel not ortalaması lisans öğrencileri için en az 3.00 (4 üzerinden) ve yüksek lisans, doktora öğrencileri için en az 3.50 (4 üzerinden) olmak,

- Tıp Hekimliği, Diş Hekimliği ve Eczacılık lisans programlarında eğitim alınıyorsa genel not ortalaması en az 2.50 (4 üzerinden) olmak,

- Türkiye Bursları kapsamında (Devlet, Hükümet ve Himaye Bursları dâhil) yer alan diğer burs programlarından geçmişte yararlanmamış (bursları kesilenler dâhil) ve halen yararlanmıyor olmak,

- Herhangi bir kurum veya kuruluş tarafından verilen bir burstan hâlihazırda yararlanmıyor olmak.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler 

- 01 Kasım 2020 tarihinden sonra üniversitelerin Öğrenci İşlerinden alınmış, ıslak imzalı ve mühürlü bir Öğrenci Belgesi (Zorunlu)

- 01 Kasım 2020 tarihinden sonra üniversitelerin Öğrenci İşlerinden alınmış, ıslak imzalı ve mühürlü bir Transkript (Zorunlu)

- Geçerli bir kimlik ya da Pasaport Fotokopisi (Zorunlu)

Soru ve önerilerinizi, basari@turkiyeburslari.gov.tr adresine gönderebilirsiniz. 

Ayrıntılı bilgi ve başvuru adresi: https://turkiyeburslari.gov.tr .

Menzinger Str. 3 80638 München, Deutschland - 49 89 17 81 911

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.