Münih Eğitim Ataşeliği

eDenklik modülü yurt dışında kullanıma açılmıştır. 30 Eylül 2022 tarihinden sonra yapılacak başvurular sadece e-Denklik modülü üzerinden alınacaktır.

Bakanlığımız yurtdışı temsilcilikleri tarafından yapılan denkliklerle ilgili başvurular e-Denklik modülü üzerinden alınmaktadır. Modülün kullanımı 01 Haziran 2022 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiştir.  06 Haziran- 30 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılacak denklik iş ve işlemleriyle ilgili başvurular alışılagelen yöntemle (doküman yönetim sistemi (DYS)) veya e-Denklik modülü üzerinden alınarak yapılacaktır. Ancak 03 Ekim 2022 tarihinden itibaren yapılacak başvurular yalnızca e-Denklik modülü üzerinden gerçekleştirilecektir. Denklikle ilgili her türlü bilgiye ve Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı tarafından hazırlanan e-Denklik modülüne https://edenklik.meb.gov.tr/ internet adresi üzerinden erişilebilmektedir. 
eDenklik modülü yurt dışında kullanıma açılmıştır. 30 Eylül 2022 tarihinden sonra yapılacak başvurular sadece e-Denklik modülü üzerinden alınacaktır.

Bakanlığımız yurtdışı temsilciliklerinde  e-Denklik modülünün kullanımının 01 Haziran 2022 tarihi itibarıyla yürürlüğe girmiştir.  06 Haziran- 30 Eylül 2022 tarihleri arasındaki denklik iş ve işlemlerindeki başvurular alışılagelen yöntemle (doküman yönetim sistemi (DYS)) veya e-Denklik modülü üzerinden alınabilecektir. Ancak 03 Ekim 2022 tarihinden itibaren yapılacak başvurular yalnızca e-Denklik modülü üzerinden gerçekleştirilecektir. Denklikle ilgili her türlü bilgiye ve e-Denklik modülüne  https://edenklik.meb.gov.tr/ adresi üzerinden erişilebilmektedir.

 03 Ekim 2022 tarihinden itibaren başvuru işlemlerinin sadece denklik modülü üzerinden yapılacağı dikkate alınarak geçiş sürecinde vatandaşlarımızın e-Denklik modülünü kullanmaya başlaması tavsiye edilmektedir. Denklik için randevu alınacak link: https://edenklik.meb.gov.tr/?culture=tr-TR

 

Denklik için istenen gerekli belgeler şunlardır:

·         Eğitim Ataşeliklerine denklik belgelerini almak için başvuran vatandaşlarımızdan (18 yaş ve üzeri öğrencinin kendisi, 18 yaş altında olanların  velisi) son yıla ait karnelerin asılları ve ikişer adet fotokopisi ile birlikte başvurmaları gerekmektedir. Ara dönemlerde alınacak denkliklerde son yıla ait karnelerden hariç varsa son döneme ait karne ya da okuldan alınma aktüel tarihli öğrenci belgesi (mühürlü ve imzalı) ile başvurmaları gerekmektedir.

·         *18 yaş ve üstündeki bir öğrencinin denklik belgesi, eğer noterden alınmış bir vekâletname var ise, kendisi haricinde 3. şahıslara da verilebilir.

·         Öğrencinin son yıla  ait karneleri (yarı yıl ve yıl sonu karneleri dahil olmak üzere) (asılları)

·         Varsa okuldan aldığı diploması (aslı)

·         Öğrencinin Nüfus cüzdanı (Türk Vatandaşları için)

·         Pasaport ve oturum belgesi (Türk Vatandaşları için)

·         Mavi kart (Alman Vatandaşları için)

·         Reisepass veya Ausweiss (Alman Vatandaşları için)

·         Yukarıda belirtilen belgelerin asılları haricinde karnelerin her sayfasından ayrı ayrı ikişer adet fotokopi ile kimlik, pasaport ve bunun gibi diğer belgelerden ise birer adet fotokopi gerekmektedir.


Meslek lisesi diplomaları (Fachhochschulreife) ile lise diplomalarının (Allgemeine Hochschulreife) denkliği, başka bir okul belgesine gerek olmadan diplomaya göre yapılabilmektedir. Diplomaların  (Apostil onayı olması gerekmektedir).

Denklik kılavuzuna ulaşmak, ayrıntılı bilgi almak için burayı tıklayınız.

Menzinger Str. 3 80638 München, Deutschland - 49 89 17 81 911

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.